Λίγο πριν την άνοδό τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μαθητές της Γ΄ λυκείου, ξεναγήθηκαν σε σχολές των πανεπιστημίων της Θεσσαλονίκης, διατηρώντας την παράδοση του σχολείου με την υλοποίηση αυτής της εκπαιδευτικής επίσκεψης που πραγματοποιείται κάθε χρόνο.

Μαθητές της Α΄ λυκείου: (1) συμμετείχαν σε βιωματικό πρόγραμμα με την τεχνική του εκπαιδευτικού δράματος στο Εθνολογικό μουσείο Αλεξανδρούπολης και (2) επισκέφθηκαν το μουσείο Καραθεοδωρή στην Κομοτηνή.

Το σχολείο μας εκπροσώπησε την Ελλάδα στις Βρυξέλλες στο πλαίσιο του προγράμματος Your Europe, Your Say! (YEYS!) στις 23 και 24 Μαρτίου 2023. Συμμετείχαν οι μαθητές μας Χρυσομαλίδου Κυριακή, Νίκος Σιλβέστρος και Στάικογλου Αναστάσιος ανάμεσα σε 105 μαθητές από 35 σχολεία από όλη την Ευρώπη (27σχολεία από χώρες-μέλη της ΕΕ και τα υπόλοιπα από επτά υποψήφια κράτη-μέλη).Το φετινό συνέδριο έδωσε έμφαση σε κοινωνικές και οικονομικές προκλήσεις.

Σελίδα 1 από 3