Κατακουζηνού 12, Δράμα, 66131 2521032482, 2521032102

Ιστορία

Το 1ο Λύκειο Δράμας είναι συνυφασμένο με την τοπική ιστορία, αποτελεί σημείο αναφοράς στη δραμινή κοινωνία ως το σχολείο «αρρένων», και με την εκπαιδευτική ιστορία της χώρας, καθώς πρωτοδέχτηκε μαθητές το 1935. Το κτίριο στο οποίο στεγάζεται μαζί με το 1ο Γυμνάσιο έχει ανακηρυχτεί μνημείο

Σκοπός μας είναι με την καθημερινή λειτουργία να συνεχιστεί η προσφορά στην τοπική κοινωνία με την παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης και στην επιστημονική κοινότητα με την είσοδο αποφοίτων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, αλλά και να αναδεικνύεται η μορφωτική και ιστορική διάσταση του Σχολείου.

Με τον σύνδεσμο της εικόνας οδηγείστε στην ενημέρωση για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση του σχολείου. Το πρόγραμμα και τους...

Εδώ μπορείτε να συνδεθείτε με την ψηφιακή εκπαιδευτική πλατφόρμα e-me. Μπορείτε να μπείτε στην τάξη σας (σε αυτήν που σας...

 Στον σύνδεσμο αυτό μπορείτε να βρείτε το υλικό των μαθημάτων στην έξ αποστάσεως ασύγχρονη εκπαίδευση απο τους καθηγητές...

Στοιχεία σχολικού έτους 2013-2014 και απόφοιτοι


 

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΣΙΜΠΟΥΚΕΛΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ
ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΠΑΠΑΜΑΡΙΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΕΣ ΕΝΤΕΡΙΔΟΥ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ
ΚΑΛΠΑΚΗ ΑΝΘΟΥΛΑ

Μαθητικό δυναμικό: 

Α΄ τάξη  
137
Β΄ τάξη  
153
Γ΄ τάξη  
123
Σύνολο   
413

Σημαιοφόρος & Παραστάτες:

Σημαιοφόρος
ΓΚΙΝΗ ΟΛΓΑ
Παραστάτες
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ ΕΡΜΙΟΝΗ
ΚΑΜΠΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ
ΧΑΝΟΥΜΙΔΟΥ ΧΡΥΣΑΝΘΗ
ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΟΓΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

Το 15μελές του σχολείου:

 ΠΡΟΕΔΡΟΣ:     Μελιάδου Παναγιώτα
 ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ:  Σακλής Γιούρι
 ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ:   Ωραιόπουλος Βάϊος
 ΜΕΛΗ             Φωτιάδης Φώτιος
 Μαυρίδης Λάζαρος
 Μελιάδης Κων/νος
 Παπαδοπούλου Γεσθημανή
Καρβούνης Έκτωρ
Καραουλάνη Δάφνη
Γεδίκης Μάριος
Σταθάτου Δάφνη
Βεζυρτζόγλου Μιχαήλ
Μπαμπαλής Σοφοκλής
Χατζόπουλος Κων/νος
Κωνσταντινίδης Βασίλειος

 


         Απόφοιτοι 2014


 

    Τελειόφοιτοι 2013-2014 1ου Γενικού Λυκείου Δράμας 

2014

Τμήμα Κατεύθυνσης: ΓΘΕΤ-1 - ΘΕΤΙΚΗ  
α/α Επώνυμο Όνομα Όνομα Πατέρα
1 ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
2 ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ ΕΡΜΙΟΝΗ ΣΩΤΗΡΙΟΣ
3 ΑΦΕΝΤΟΥΛΙΔΟΥ ΟΛΓΑ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ
4 ΒΑΠΟΡΙΔΟΥ ΝΕΦΕΛΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΠΑΡΙΣΣΗΣ
5 ΓΚΙΝΗ ΟΛΓΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6 ΓΟΥΡΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
7 ΔΑΝΔΑΝΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ
8 ΖΑΪΜΙΔΟΥ ΦΙΛΙΝΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
9 ΖΩΝΚΕ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
10 ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΑΓΑΠΙΟΣ
11 ΚΑΣΜΕΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
12 ΚΟΚΚΙΝΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΝΕΣΤΗΣ
13 ΚΟΤΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
14 ΛΟΥΜΙ ΜΑΡΙΝΕΛΑ ΓΙΑΝΝΗ
15 ΜΠΑΪΡΑΚΤΑΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
16 ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
17 ΞΕΝΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
18 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
19 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΗΡΑΚΛΗΣ
20 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
21 ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
22 ΣΑΛΠΙΓΚΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ
23 ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
24 ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
       
       
Τμήμα Κατεύθυνσης: ΓΘΕΩ-1 - ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ  
α/α Επώνυμο Όνομα ΄Ονομα Πατέρα
1 ΑΚΤΥΠΗ ΣΟΦΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
2 ΑΛΜΑΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
3 ΑΜΟΙΡΙΔΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
4 ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
5 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
6 ΑΥΓΗΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
7 ΒΑΝΤΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
8 ΒΕΖΙΡΤΖΟΓΛΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΡΑΔΗΣ
9 ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
10 ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΣΥΜΕΩΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
11 ΚΑΛΗΩΡΑ ΕΛΕΝΗ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
12 ΚΑΡΑΟΥΛΑΝΗ ΔΑΦΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
13 ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ ΕΚΤΩΡ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
14 ΚΑΡΥΟΦΥΛΛΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ ΚΑΡΥΟΦΥΛΛΗΣ
15 ΚΕΣΙΚΙΑΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
16 ΚΙΑΦΖΕΖΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΘΕΟΔΩΡ
17 ΚΟΥΤΣΑΝΤΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
18 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΣΑΒΒΑΣ
19 ΛΙΝΟΣΠΟΡΗ ΓΕΣΘΗΜΑΝΗ ΜΙΧΑΗΛ
20 ΜΟΥΡΑΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΕΥΘΥΜΙΟΣ
21 ΜΠΑΜΠΙΟΝΙΤΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ ΕΛΕΝΗ ΙΩΑΝΝΗΣ
22 ΜΠΡΕΓΚΟΥ ΡΟΤΖΕΝΣΑ ΦΕΡΝΤΙΝΑΝΤ
23 ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ ΕΛΑΝΤΙ
24 ΟΡΦΑΝΙΔΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ ΠΑΝΤΕΛΗΣ
       
       
Τμήμα Κατεύθυνσης: ΓΘΕΩ-2 - ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ  
α/α Επώνυμο Όνομα Όνομα Πατέρα
1 ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΟΥ ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ
2 ΠΑΝΤΕΛΙΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΙΩΑΝΝΗΣ
3 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4 ΠΑΠΑΝΑΝΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΙΩΑΝΝΗΣ
5 ΠΑΠΟΥΤΣΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
6 ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
7 ΡΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
8 ΣΑΡΟΓΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
9 ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΡΒΑΡΑ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ
10 ΣΤΑΘΑΤΟΥ ΔΑΦΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
11 ΤΑΝΤΣΙΝΗ ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
12 ΤΑΝΤΣΙΝΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΠΑΥΛΟΣ
13 ΤΑΣΧΟΥΝΙΔΗΣ ΖΗΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
14 ΤΑΣΧΟΥΝΙΔΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
15 ΤΖΑΦΕΡΗ ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
16 ΤΟΥΣΙΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
17 ΤΣΑΓΙΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΘΩΜΑΣ
18 ΤΣΑΥΤΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
19 ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΦΩΤΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
20 ΧΑΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΔΑΦΝΗ ΜΗΝΑΣ
21 ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΟΥ ΑΓΚΑΦΙΑ ΗΛΙΑΣ
22 ΧΑΤΖΗΔΙΑΚΟΥ ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
23 ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΥ ΗΛΙΑΝΑ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
24 ΧΑΤΖΟΥΔΗ ΘΕΟΦΑΝΗ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ
25 ΧΙΝΤΡΙ ΣΟΝΙΛΑ ΓΙΟΑΝ
       
       
Τμήμα Κατεύθυνσης: ΓΤΠΥ-1 - ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ και ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
α/α Επώνυμο Όνομα Όνομα Πατέρα
1 ΑΛΑΤΖΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
2 ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΡΑΦΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
3 ΑΡΑΜΠΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΙΟΜΗΔΗΣ
4 ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
5 ΓΑΪΤΑΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
6 ΓΕΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
7 ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ
8 ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
9 ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
10 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑΝΘΙΑ ΝΙΚΗΤΑΣ
11 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
12 ΓΟΥΣΓΟΥΡΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΡΑΦΑΗΛΑ ΣΑΒΒΑΣ
13 ΔΕΡΜΑΤΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
14 ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
15 ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΑΓΑΠΙΟΣ
16 ΙΓΓΛΙΖΟΓΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
17 ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΡΟΣ
18 ΚΑΡΑΤΖΑ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
19 ΛΟΥΚΑ ΜΑΡΙΑ ΘΩΜΑΣ
20 ΜΑΓΔΑΛΙΝΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΑΡΟΛΟΣ ΒΛΑΝΤΙΣΛΑΒ
21 ΜΑΛΑΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
22 ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ
23 ΜΕΛΙΑΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΙΩΑΝΝΗΣ
24 ΜΠΟΥΤΑΡΗ ΕΙΡΗΝΗ ΖΩΗ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
       
       
Τμήμα Κατεύθυνσης: ΓΤΠΥ-2 - ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ και ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
α/α Επώνυμο Όνομα Όνομα Πατέρα
1 ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
2 ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
3 ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
4 ΠΑΝΤΣΕΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
5 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΙΩΑΝΝΗΣ
6 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
7 ΠΑΠΟΥΤΣΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
8 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
9 ΠΟΥΡΣΑΝΙΔΟΥ ΑΝΑΤΟΛΗ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
10 ΣΑΚΕΛΑΡΗ ΛΕΜΟΝΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
11 ΣΑΚΛΗΣ ΓΙΟΥΡΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
12 ΣΑΜΑΡΑΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ
13 ΣΑΜΠΕΛΙΔΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
14 ΣΤΑΜΑΤΕΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
15 ΣΤΑΜΠΟΥΛΗ ΙΩΑΝΝΑ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
16 ΤΑΣΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
17 ΤΕΡΣΕΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ
18 ΤΖΙΑΝΑΒΑΡΛΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΣΤΑΥΡΟΣ
19 ΤΖΙΒΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΧΑΡΙΤΩΝ
20 ΦΑΝΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
21 ΧΑΝΟΥΜΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΙΒΕΡΙΟΣ
22 ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΑΔΗΣ ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
23 ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΗΛΙΑΝΑ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
24 ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΔΟΥ ΡΟΔΗ ΛΥΣΑΝΔΡΟΣ
25 ΩΡΑΙΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΪΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ


              

 












 

 

 

Ambassadors

© Dimitri Messinis Videography 2020&

sto perasma tou xronou

Με την ματιά των άλλων.....

library external foto 1080

Η σχολική βιβλιοθήκη

menoume asfaleis

                                                      dimitriadis blog    kampantais moodle