Η εφημερίδα μας

Άρχισε απο το μήνα, Δεκέμβριο του 2010, στο σχολείο μας, το 1ο Γυμνάσιο Δράμας,  η προσπάθεια για τη δημιουργία μιας ηλεκτρονικής εφημερίδας, με το σκεπτικό ότι οι μαθητές συχνά απολαμβάνουν περισσότερο τις παρασχολικές δραστηριότητες, αλλά και με την πεποίθηση ότι, όταν αφήνονται ελεύθεροι να δημιουργήσουν, δίνουν πάντα εξαιρετικά έργα. Η εφημερίδα ξεκίνησε στο πλαίσιο ενός πολιτιστικού προγράμματος, με βασική συμμετοχή του τμήματος Γ1 του γυμνασίου μας και με συνεργασία άλλων μαθητών του σχολείου μας, καθώς και του 1ου Γενικού Λυκείου. Καλούμε, ωστόσο, όλους τους μαθητές να εμπλουτίσουν το έργο αυτό, με τις δικές τους ιδέες, προτάσεις και εργασίες. Στόχος μας είναι να αποκτήσουν οι μαθητές φωνή για όσα τους αφορούν, τους γοητεύουν, τους συγκινούν, τους θυμώνουν, τους παθιάζουν, τους ταλαιπωρούν, τους αγχώνουν, για όσα γεμίζουν αυτόν τον μικρόκοσμο του σχολείου, αλλά και τον άλλον, τον φανταστικό και δύσκολο κόσμο της εφηβικής τους ζωής. Ας ξεκινήσει, λοιπόν, αυτό το ταξίδι στη γνώση και στο όνειρο, γιατί, όπως πολύ όμορφα ακούστηκε σε μια πρόσφατη διαδήλωση, «τα όνειρά μας είναι αλεξίσφαιρα».

==================================================================================

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Λέσχης Ανάγνωσης του 1ου Γυμνασίου Δράμας,

στο πλαίσιο Προγράμματος του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου,

υποδέχονται και τιμούν την Άλκη Ζέη στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας,

την Κυριακή 10 Απριλίου 2011 και ώρα 7:30 μ.μ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες
 θα μιλήσουν, θα παίξουν μουσική, θα τραγουδήσουν και θα χορέψουν
για τη συγγραφέα και την ηρωίδα του βιβλίου της
 «Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της».

Σας προσκαλούμε να  παρευρεθείτε και να τιμήσουμε όλοι μαζί την αγαπημένη συγγραφέα μικρών και μεγάλων.

Ο Διευθυντής                                                            Η υπεύθυνη  καθηγήτρια

Νικόλαος Αναγνώστου                                                       Ευαγγελία Ριτζαλέου

κάθε μέρα ευκαιρία για κάτι ...

ΜΑΡΤΙΟΣ