Διαγωνισμός μαθηματικών Θαλής

Το πρωί του Σαββάτου, 11 Νοεμβρίου 2017 το 1ο ΓΕΛ Δράμας φιλοξένησε τον 78ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό “Θαλής”, που οργανώνεται σε πανελλαδικό επίπεδο από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Με την παρουσία μαθηματικών του σχολείου, Στ. Αποστόλου, Δ. Γρηγοριάδη και Ν. Κεσκίνη, των μαθηματικών Χριστίνας Βονιτσάνου, Χρήστου Πιστοφίδη, Χρήστου Γρηγοριάδη και Γιώργου Καλαθά, 144 μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων του νομού, από τις 9.00 π.μ. ως τις 12.00 το μεσημέρι, αντιμετώπισαν τα απαιτητικά θέματα των μαθηματικών.
Για το 1ο Γενικό Λύκειο έχει ξεχωριστή σημασία το γεγονός ότι φιλοξένησε τον πλέον γνωστό πανελλαδικό μαθηματικό διαγωνισμό για μαθητές, επειδή είναι το σχολείο που συνδέεται με τον διαγωνισμό προς τιμή του Βασίλη Ξανθόπουλου, του κορυφαίου Έλληνα φυσικομαθηματικού που αποφοίτησε από το αποφοίτησε από το Γυμνάσιο Αρρένων.

20171111.thalis.DSC02065

20171111.thalis.DSC02088