οδηγίες για αίτηση εγγραφής

Οδηγίες για την υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής - Δήλωσης Προτίμησης στα ΓΕ.Λ. και στα ΕΠΑ.Λ., στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes. εδώ

Ηλεκτρονική αίτηση εγγραφή από 14 έως 31 Μαΐου

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημοσίων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2018-2019, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 14η Μαΐου και ώρα 10:00 έως την 31η Μαΐου 2018 και ώρα 14:00.

Το σχετικό έγγραφο εδώ

επιλογή προσφοράς τουριστικού γραφείου

Στη Δράμα και στο Γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου σήμερα Τρίτη, 6 Μαρτίου 2018 συνήλθε ο Σύλλογος Διδασκόντων σύμφωνα με την Υ.Α. 33120/ΓΔ4/28-2-2017, ΦΕΚ 681/6-3-2017, με σκοπό την επιλογή της πλέον συμφέρουσας προσφοράς για την πραγματοποίηση της διδακτικής επίσκεψης στην Καβάλα (9-3-2018). Επιλέχθηκε η πλέον συμφέρουσα προσφορά του Γραφείου TSAKIRIDISTRAVEL (100 ευρώ ανά λεωφορείο, σύνολο 300 ευρώ) Πράξη 53/06-03-2018.

Διαγωνισμός Μαθηματικών Ευκλείδης

Στο Αμφιθέατρο Βασίλης Ξανθόπουλος του 1ου ΓΕΛ Δράμας, σήμερα το πρωί του Σαββάτου, 20 Ιανουαρίου 2018 φιλοξενήθηκε ο 78ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Ευκλείδης”, για τους μαθητές που διακρίθηκαν στην πρώτη φάση (Διαγωνισμός Θαλής) που οργανώνεται σε πανελλαδικό επίπεδο από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

20180120.Διαγωνισμός Ευκλείδης

Με την παρουσία μαθηματικών του σχολείου, Στέλιου Αποστόλου, Γιώργου Βρούβα, Δημήτρη Γρηγοριάδη, Νίκου Κεσκίνη, Εύης Τσαμαδή και των μαθηματικών Χριστίνας Βονιτσάνου, Χρήστου Πιστοφίδη, 34 μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων του νομού, από τις 9.00 π.μ. ως τις 12.00 το μεσημέρι, αντιμετώπισαν για δεύτερη φορά απαιτητικά θέματα μαθηματικών. Στον Διαγωνισμό συμμετείχαν πέντε μαθητές του Λυκείου μας.

Βασιλόπιτα μαθητών

20180119.vasilopita

Την  Παρασκευή, 19 Ιανουαρίου ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας μερίμνησε για την βασιλόπιτα των μαθητών. Οι τυχεροί μαθητές κέρδισαν δωροεπιταγή για γραφικά είδη.

Το νέο ΔΣ του Συλλόγου:

πρόεδρος Δέσποινα Κουγιουμτζόγλου

αντιπρόεδρος Μαρία Γιαννακοπούλου

γραμματέας Δώρα Καραχρήστου

ταμίας Γιώργος Μίρκου

και μέλη

Αγλαΐα Αλβανούδη, Άρης Γκέρτας, Σάββας Δεμερτζίδης, Ελένη Ζαχαράκη.